Proč používat lososový olej; benefity

Lososový olej se řadí obecně k nejpoužívanějším olejům a je mezi chovateli velmi oblíbený. Obsahuje omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny, ty je potřeba dodávat do stravy pro psy – jejich tělo tyto látky neumí samo vyrobit. Podporuje zdravý vývoj v období růstu. Je důležitou složkou ve stravě štěňat. Podporuje tělo při zánětlivých onemocněních, problémech se zažíváním a imunitou.

  • Pomáhá udržet zdravé srdce, cévy i mozek,
  • dobrý zrak,
  • zdravou kůži a srst,
  • klouby a šlachy. 

Jak často podávat lososový olej a jak dlouho

Často se nás ptáte, jak lososový olej dávkovat. Dávkování je velmi individuální. Odvíjí se od toho, čím vašeho psa krmíte, kolik váš pes váží a zda chcete olejem řešit nějaký zdravotní problém nebo ho chcete podávat jako prevenci a doplněk stravy. Pokud podáváte svému psovi kvalitní krmivo stačí olej přidat ke krmivu tak 2 - 3x týdně. Obecně se uvádí dávkování u psa do 10 kg cca 5 ml denně, do 20 kg cca 10 ml denně a pro větší psy 15–20 ml. Pomůže vám, že jedna čajová lžička je asi 5 ml.

Jak podat psovi olej

Olej se psovi podává samotný na lžičce, nebo ještě lépe do krmiva (granule, konzervy, barf). Olej lze nakapat i do vody, je však potřeba, aby pes množství vody ihned vypil. Není dobré olej ve vodě nebo i krmivo s olejem nechávat delší dobu na vzduchu – mělo by to být určeno k rychlé spotřebě. 

Jak lososový olej skladovat a jak dlouho vydrží otevřený

I ten nejkvalitnější olej podléhá datu spotřeby a pokud ho nebude uchovávat ve vhodných podmínkách – zkazí se. Nevhodné skladování má také vliv na obsah důležitých živin, vůni i chuť. Zabiják kvalitního oleje je světlo a teplo. Pokud budete olej vystavovat vyšším teplotám a světlu může žluknout, to poznáte na chuti a vůni. Při žluknutí mění olej konzistenci a celkový vzhled. Takový olej už ke konzumaci nikdy nepodávejte.

Otevřený lososový olej je potřeba uchovávat v chladu a temnu a spotřebovat ho ideálně do 1 měsíce. Olej můžete skladovat v lednici. Nižší teploty oleji nevadí, vytvoří se sice zákal – olej ztuhne, ale při pokojové teplotě se znovu uvolní a zákal zmizí. Zákal oleje není na závadu. Oleje (jakékoli) skladujte v uzavřené nádobě, přístup vzduchu zhoršuje celkovou kvalitu a dochází k oxidaci. Na vině je přístup kyslíku. Olej tak přichází o důležité zdraví prospěšné látky.

Kdy lososový olej psovi nedávat

Lososový olej není vhodné podávat psům, kteří mají alergii nebo intoleranci na ryby. Není vhodný v případě, že zvíře trpí průjmy. Pokud váš pes trpí průjmovitým onemocnění není vhodné mu podávat cokoli tučného.

Další benefity: Lososový olej podporuje chuť k jídlu

Často nás naši mazlíčci zkouší a trénují. Nedojedená miska může značit nějaké zdravotní problémy, ale také to může být jen test, zda polevíte a do misky přidáte něco jiného – chutnějšího. Je možné, že doma máte všežravého hafana nebo naopak rozmlsaného mazla.

Pokud ani jedno není váš případ a váš pejsek má stabilní stravovací návyky, a přesto nechá plnou misku bez povšimnutí, řešte včas v čem je háček. Nechutenství může naznačovat vážnější zdravotní problémy. Ty by měl vyloučit veterinář. Měl by zjistit důvod, proč pes nežere. Zda se jedná o nějaký zažívací problém nebo pouze o nechutenství. Někdy můžou být na vině i problémy se zuby, kdy by chtěl pes žrát, ale bolest zubů mu to nedovolí. Pokud je váš pejsek mlsný nebo mu podávaná strava nechutná, můžete zkusit přidat náš lososový olej – ten podporuje chuť k jídlu a psům voní.

Správná komplexní výživa a stravování po nemoci

Doplňování důležitých látek do jídelníčku je potřeba během celého života psa s ohledem na jednotlivé fáze, ve kterých se pes zrovna nachází. Nejrůznější oleje si oblíbili hlavně chovatelé, kteří své psi krmí metodou BARF. Olej tvoří nedílnou část vyváženého jídelníčku. Krmivo ve formě granulí by mělo již nějaký podíl oleje obsahovat. Pro zlepšení chutnosti suchého krmiva lze lososový olej v přiměřeném množství přidat. Kolik oleje obsahují granule by mělo být uvedeno na obale. Je nutné pohlídat kalorický příjem psa, nejen z hlediska hrozící obezity, ale přetížení orgánů jako je žaludek nebo slinivka.

Pro zdravou kůži a lesklou srst

Také přispívá ke zlepšení kvality kůže a srsti. Sáhnout po něm můžete v případě, že srst vašeho mazlíčka je matná, vypadává a láme se. Také pomáhá na suchou kůži, alergie, vyrážky, ekzémy a další kožní problémy. Také eliminuje nadměrné línání. Látky, které obsahuje podporují zdraví růst srsti a celkově podpoří organismus v období přesrstění. Někdy se však proces línání zvrtne a psa velmi vysílí. Pokud nestíhá srst dorůstat mohou se objevit vylysalá místa. To může doprovázet svědění, lupy a šupinatění kůže.

Máte se bát reznutí nebo žloutnutí srsti?

U psa se sněhově bílou srstí se můžete setkat s problémem žloutnutí srsti a u psů s tmavou srstí (černou a modrou) může srst reznout. Bojíte se, že by to mohl zapříčinit lososový olej? Obavy nejsou na místě. Lososový olej sám o sobě barvu srsti nedokáže změnit.

Důvodem reznutí nebo žloutnutí srsti může být pot, sliny a slzy. Často se setkáte se skvrnami v místech, kde pejskovi stékají slzy – tím trpí hlavně malá plemena psů jako je například čivava nebo bišonek. Je také třeba hlídat množství vitamínu A a betakarotenu v krmivu a doplňcích stravy (pochoutky, léky a vitamínové doplňky). Vitamín A je silný antioxidant a pro zdraví psů je důležitý, vysoké dávky však nejsou vhodné, právě změny na srsti nám o tom mohou dát jasnou zprávu. Někdy je na vině pouze přesrstění nebo stárnutí psa. U štěňat v období růstu nebo ve fázích přesrstění může být důvodem genetika.

Také hlídejte, aby se pejsek často nadměrně neolizoval, nepotil a kontrolujte, zda netrpí alergiemi, které by ho dráždily. Pro hygienu pořizujte jen kvalitní přípravky. Lososový olej by měl díky vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin přispívat k tomu, aby srst byla v bezvadné kondici a k reznutí či žloutnutí nedocházelo.